Polskie Radio
Section05
Żydzi

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Żydzi Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

"Dalekowschodnia Palestyna". Masza Makarowa o Żydowskim Obwodzie Autonomicznym w Rosji

- Stalin w jednej ze swych wczesnych prac definiuje naród jako wspólnotę, która ma wspólne kulturę, język, ale i wspólny teren. Żydzi byli jedynym narodem w Związku Radzieckim, który tego terenu nie miał, był rozproszony. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty narodów sowieckich, mieli go uzyskać - mówiła w Polskim Radiu 24 Masza Makarowa (Uniwersytet Warszawski, dziennikarka Biełsatu).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Żydzi Rosja ZSRR

Prawdopodobnie pierwszy po ponad 1700 latach żydowski oddział wojskowy powstał w Polsce. Jego dowódcą był Berek Joselewicz  

Żadna inna postać nie nadaje się na patrona polsko-żydowskiego współdziałania, jak ten żydowski pułkownik, który za wolność Polski bił się w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w Legionach Polskich we Włoszech, by w końcu polec w jej obronie 215 lat temu, 8 maja 1809 roku.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Księstwo Warszawskie Legiony Polskie rozbiory Polski Żydzi

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

POLSKIE RADIO 24 Szejna potępia próbę podpalenia synagogi. Jasny komentarz

- Potępiamy to, co dzieje się w Palestynie i w Strefie Gazy, wzywamy do dwupaństwowości, wzywamy do pomocy humanitarnej, wzywamy do zawieszenia broni, ale to, co dzieje się w Strefie Gazy, nie może usprawiedliwiać ani nie uzasadnia działań kogoś, kto podpala synagogę. Wyobraźmy sobie, że ktoś podpala polski kościół - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Agnieszka Drążkiewicz Andrzej Szejna Żydzi

Julian Stryjkowski. Piewca "narodu, którego już nie ma"

– Cel, jaki postawiłem sobie w swoim pisarstwie, to uratowanie pamięci narodu, postawienie, wedle moich skromnych sił, pomnika dla narodu, który zginął – mówił Julian Stryjkowski w Polskim Radiu w 1975 roku. 27 kwietnia br. mija 119. rocznica urodzin pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski literatura Żydzi Galicja II wojna światowa PRL komunizm historia Polski historia Europy HISTORIA KSIĄŻKA książki proza pisarz