Polskie Radio
Section05
Zobacz także

"Lista przebojów Trójki": powrót do notowania, którego nie było

Historia pierwszej, najważniejszej "Listy przebojów Trójki" zakończyła się z hukiem na wydaniu numer 1998. To notowanie ukazało się 15 maja 2020 roku. Głosowanie na kolejne wydanie toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło ono na antenę. Cztery lata później, przygotowując się do rozpoczęcia nowej odsłony notowania, zaprezentowaliśmy wyniki 1999. notowania "Listy przebojów Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Owczarek Lista Przebojów Trójki muzyka rozrywkowa Kazik Staszewski Piotr Metz

Julia Bojaruniec zdradza przepis na sukces w sieci. "Szanuj odbiorców"

Julia Bojaruniec jest autorką youtubowego kanału Prostracja. Choć nie mówi wprost, że osiągnęła sukces, przyznaje, że to główne źródło jej zarobków. Filmy publikuje dwa razy w tygodniu, ma swoich montażystów, fantastyczną społeczność i pracę, która jest jej hobby. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA praca praca mobilna media społecznościowe Instagram influencer influencerzy Weronika Puszkar

"Jedyne takie miejsce" prosto z "serca Europy", czyli Bruksela od kulis

Obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Roman Czejarek zaprosił na specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce" - prosto z Brukseli. Jak wygląda to miasto od kulis? Czekoladki, piwo, piłka nożna, rowery, koronki, Papa Smerf oraz Marks i Engels w pubie pod łabędziem. 
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Roman Czejarek Unia Europejska Belgia Beata Płomecka Europa kulinaria kuchnia europejska społeczeństwo turystyka

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki Trójka

Maja Staśko: czasami myślę, że nie ma już dobra na świecie

- Aktywizm unosi nad ziemią, a jednocześnie wykańcza psychicznie i fizycznie. Od siedmiu lat wspieram osoby, jeżdżę, pomagam, angażuję się i nagłaśniam różne sprawy, a jednocześnie doświadczam mnóstwa hejtu z powodu tego, co robię - mówi Maja Staśko, dziennikarka i aktywistka. - Czasami trudno jest mi się oderwać od tych traum. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA aktywiści społeczeństwo Maja Staśko Kasia Dydo

Lenistwa czas. Czy bimbanie wróci do łask popkultury? Czy odkryją je kobiety?

Lenistwo, słodkie bimbanie, błogie nicnierobienie to "aktywności", którym chętnie oddajemy się w czasie majówki, również w dniu Święta Pracy. Nieobce są one także popkulturze, choć kult pracy mocno je zdominował. O leniuchowaniu w filmie i muzyce w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada Andżelika Kucińska.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska Andżelika Kucińska KULTURA MUZYKA FILM

Polskie Radio 24 Zdjęcie ikona "Czas apokalipsy". "Stan wojenny w pigułce"

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów polskiej historii. Jest autorem zdjęcia ikony stanu wojennego "Czas Apokalipsy". W Polskim Radiu 24 audycji "Głębia ostrości" przyznał, że to nie jest najlepsza fotografia, jaką zrobił. - Ale najważniejsza - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chris niedenthal SZTUKA fotografia zdjęcia stan wojenny historia Polski POLSKA społeczeństwo KULTURA

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński moda moda cyrkularna ekologia zrównoważona moda

Jazzowa audycja specjalna. Sześcioro muzyków, trzy duety [ZOBACZ WIDEO]

Jerzy Małek, Kamila Drabek, Mateusz Smoczyński, Patryk Zakrocki, Maciej Kądziela i Rafał Sarnecki. Tylu muzyków jazzowych w jednym miejscu? Takie rzeczy tylko w Dwójce i tylko w Międzynarodowym Dniu Jazzu. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tej niecodziennej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Kamila Drabek Mateusz Smoczyński Patryk Zakrocki Roch Siciński Andrzej Zieliński Dwójka Międzynarodowy Dzień Jazzu pr poleca

Marcin Zdunik i 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego

- Ten konkurs bardzo zmienił moje życie, ożywił moją działalność koncertową, umożliwił mi tyle spotkań ze wspaniałymi artystami, pojawienie się w nowych salach koncertowych. To wszystko jest solą życia dla muzyka - mówił w Dwójce Marcin Zdunik, juror tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego i zwycięzca z 2007 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego Monika Zając Marcin Zdunik Dwójka wiolonczela

"Powiem TAK!" - przełamywanie tabu. Jak uwrażliwić innych na problemy OzN?

Już niedługo w Krakowie odbędzie się druga edycja konferencji poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami "Powiem TAK!". - Chciałbym przełamać tabu dotyczące niepełnosprawności i uwrażliwić innych na problemy OzN - mówi Juliusz Zgliński, pomysłodawca i organizator konferencji. - Ciągle trzeba uświadamiać o tym, że osoby z niepełnosprawnościami to są tacy sami ludzie. Też mają potencjał, swoje pasje, plany i marzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepełnosprawność społeczeństwo Jakub Jamrozek konferencja Juliusz Zgliński psychologia niepełnosprawni

Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę

Rubid, potas, żelazo i brom - stężenie tych pierwiastków w tkankach ma być kluczem do wczesnej diagnostyki otyłości oraz związanych z nią powikłań. W szybkim i skutecznym wykrywaniu choroby ma pomóc rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Joanna Gąska medycyna zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta otyłość nadwaga