Redakcja Polska

20 lat Polski w UE. W Polsce jako dużym kraju unijnym działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego

01.05.2024 12:16
W Polsce, jako dużym kraju unijnym, działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego – w Warszawie oraz regionalne we Wrocławiu. To jednostki, których głównym zadaniem jest kontakt z obywatelami krajów członkowskich oraz informowanie o działalności UE, a w szczególność unijnego parlamentu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/free

W 27 krajach UE są 34 biura – w każdej stolicy i dodatkowe biura regionalne w największych państwach unijnych. Biuro łącznikowe PE jest również w Londynie i Waszyngtonie. Warszawskie biuro powstało w pod koniec 2002 roku, a regionalne we Wrocławiu zostało otwarte w lipcu 2011 roku.

„Kiedy w 2009 roku przewodniczącym PE został Jerzy Buzek zdecydowano, że Polska, jako szósty największy kraj w UE, powinna mieć drugie biuro PE” – powiedział dyrektor Biura PE w Polsce Witold Naturski. Dodał, że Buzek jak przewodniczący PE postawił, że o lokalizacji drugiego, regionalnego biura w Polsce zdecyduje się w nieformalnym głosowaniu ówczesnych polskich eurodeputowanych. „Obyły się trzy tury głosowania, na końcu wgrał Wrocław” – powiedział.

Witold Naturski podkreślił, że biuro jest administracją Parlamentu Europejskiego. „A więc z zasady jesteśmy apolityczni, również z zasady politycy nie wpływają i nie są w stanie wpływać na naszą pracę” – podkreślił.

Jak mówił, zadaniami biuru PE jest bezpośredni kontakt z obywatelami w krajach członkowskich oraz z dziennikarzami. „Dziennikarzom organizujemy między innymi kontakty z europosłami oraz wyjazdy na sesje plenarne do Brukseli czy Strasburga, a przy tym bardzo nam zależy na docieraniu do dziennikarzy regionalnych” – mówił dyrektor.

Dodał, że wiele inicjatyw informacyjnych i edukacyjnych organizowanych przez biuro skierowane jest do młodzieży. „Mamy na przykład adresowaną od młodzieży w naszym centrum Europa Experience, w naszym biurze w Warszawie, grę interaktywną, gdzie grupa może wcielić się w europosłów i muszą przyjąć lub odrzucić dwa akty prawne” – mówił Nauturski.

Wskazał też na współpracę biura PE z polskim parlamentem. „Dziś ta współpraca ze strony Sejmu i Senatu otwiera się niejako na nowo. Staramy się współdziałać, ponieważ PE w sposób traktatowy współdziała z parlamentami narodowymi – wszystkie dyrektywy przyjęte przez PE i Radę muszą być następnie implementowane przez parlamenty krajowe. A prawo unijne to jest dziś większość naszego prawa krajowego” – powiedział Witold Naturski.

Biura PE organizują akcje informacyjne i edukacyjne o UE, a w szczególności o unijnym parlamencie i jego działaniach. W biurach organizowane są m.in. debaty z ekspertami na temat zagadnie obecnych w unijnych agendach, konferencje i seminaria. Biuro informuje również Parlament Europejski o sytuacji w Polsce m.in. monitorując codziennie polskie media.


PAP/ho


Pomoc wojskowa zatwierdzona przez USA zaczyna docierać na Ukrainę

29.04.2024 15:00
Zatwierdzona niedawno przez Stany Zjednoczone pomoc wojskowa powoli dociera na front. Analitycy podkreślają, że widać to po większej częstotliwości ukraińskich uderzeń w rosyjskie cele wojskowe. Sytuacja na froncie staje się jednak dla Ukraińców coraz gorsza: armia zmaga się z wieloma problemami, nie tylko z brakiem amunicji.

Szef NATO z wizytą w Kijowie. Stoltenberg: dostawy broni są już w drodze

29.04.2024 17:25
Jens Stoltenberg zapowiedział, że zwiększone dostawy broni dla Ukrainy są już w drodze. Sekretarz generalny NATO przebywa w Kijowie. Spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Szymon Hołownia: Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie

30.04.2024 12:05
Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie; żadnego gadania o tchórzliwym Polexicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - podkreślił lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który wraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili "jedynki" list wyborczych Trzeciej Drogi do PE.