Redakcja Polska

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: do marca Polska otrzymała z UE 175 mld euro netto

30.04.2024 12:37
Do marca 2024 r. Polska otrzymała z UE 261 mld euro, a wpłaciła 85,8 mld euro - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie" - podkreśliła.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podsumowała 100 dni działania resortu
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podsumowała 100 dni działania resortuFoto: Twitter/MFiPR

"Od 2004 r. do marca 2024 r. wartość transferu z budżetu Unii Europejskiej do Polski wyniosła 261 mld euro, z czego ok. 165 mld euro stanowiły środki przekazane na realizację projektów w ramach funduszy polityki spójności, 11,4 mld euro to Krajowy Plan Odbudowy, a 78 mld euro przekazano na wspólną politykę rolną" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapytana o bilans zysków-strat Polski w UE.

Minister funduszy i polityki regionalnej dodała, że w tym samym czasie Polska wpłaciła do budżetu UE (w ramach składki członkowskiej) 85,8 mld euro.

"Bilans na czysto to plus 175 mld euro dla Polski. Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie" - podkreśliła minister.

Szefowa MFiPR przyznała również, że liczy na to, że Rada Ministrów podejmie we wtorek decyzję w sprawie rewizji (warunków otrzymania i wydawania środków) do Krajowego Planu Odbudowy. Dodała, że dopiero po tej decyzji będzie mogła udzielić informacji, co znalazło, a co nie znalazło się w rewizji i jakie są rozbieżności między polskim rządem a Komisją Europejską w tej sprawie.

"Dzisiaj Rada Ministrów będzie podejmowała - mam nadzieję podejmie pozytywną - decyzję akceptującą dokument, który (...) jest formalnym dokumentem składającym rewizję do Krajowego Planu Odbudowy. (...) Przez ostatni miesiąc bardzo intensywnie - to było ponad 50 spotkań negocjacyjnych na różnych poziomach - negocjowaliśmy (z Komisją Europejską - PAP) wstępnie ten dokument, natomiast jego ostateczny kształt zależy od decyzji Rady Ministrów" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w odpowiedzi na jedno z pytań.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).


PAP/ho


Szef NATO z wizytą w Kijowie. Stoltenberg: dostawy broni są już w drodze

29.04.2024 17:25
Jens Stoltenberg zapowiedział, że zwiększone dostawy broni dla Ukrainy są już w drodze. Sekretarz generalny NATO przebywa w Kijowie. Spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Szymon Hołownia: Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie

30.04.2024 12:05
Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie; żadnego gadania o tchórzliwym Polexicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - podkreślił lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który wraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili "jedynki" list wyborczych Trzeciej Drogi do PE.

20 lat Polski w UE. W Polsce jako dużym kraju unijnym działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego

01.05.2024 12:16
W Polsce, jako dużym kraju unijnym, działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego – w Warszawie oraz regionalne we Wrocławiu. To jednostki, których głównym zadaniem jest kontakt z obywatelami krajów członkowskich oraz informowanie o działalności UE, a w szczególność unijnego parlamentu.